12.04

Wielkanoc

Wielkanoc - promocje

Skąd wywodzi się Wielkanoc?

Wielkanoc to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto obchodzone przez chrześcijan. Stanowi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedzone jest 40-dniowym postem, po którym następuje Triduum Paschalne. Podczas niego Kościół wspomina wydarzenia mające miejsce przed Niedzielą Zmartwychwstania. Święto kontynuowane jest radosną celebracją okresu wielkanocnego, który trwa pięćdziesiąt dni aż do Zesłania Ducha Świętego. Wielkanoc jest głęboka zakorzeniona w polskiej kulturze, a chrześcijanie nie wyobrażają sobie bez niej roku liturgicznego. Ze świętem związane są liczne tradycje i piękne zwyczaje.

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

W przeciwieństwie do innych świąt Wielkanoc nie zawsze wypada w ten sam dzień. Jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Z tego powodu jednego roku może przypadać w marcu, a następnym razem w kwietniu. Takie ustalenie jest spowodowane pragnieniem pogodzenia tradycyjnego hebrajskiego kalendarza lunarno-solarnego z kalendarzem judajskim, jakim posługiwano się już we wczesnym Kościele. Za wyznaczenie daty Wielkanocy odpowiada juzuita z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą

Podczas Wielkanocy chrześcijanie przestrzegają licznych tradycji stanowiących piękno tego święta. Dzień rozpoczyna się od rezurekcji, która w zależności od regionu odbywa się o północy lub o świcie. Msza składa się z uroczystej procesji, podczas której wychwala się zmartwychwstałego Jezusa. Po tej uroczystości rodziny zasiadają przy świątecznym stole, gdzie dzielą się święconką. Na stole obecne są pokarmy poświęcone dzień wcześniej – w Wielką Sobotę. Tradycją podczas Wielkanocy są również kolorowe pisanki czy wielkanocne palmy. W świąteczny poniedziałek popularny jest śmigus-dyngus, czyli zwyczaj polegający na polewaniu się wodą. Jest to dobra okazja do zabawy i śmiechu.

Wielkanoc - najnowsze gazetki