14.02

Walentynki

Walentynki - promocje

Kto wymyślił Walentynki?

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Jak się okazuje, jego historia jest bardzo długa. Za pierwowzór święta uznaje się obchodzony w starożytnym Rzymie Dzień Płodności i Macierzyństwa. 14 lutego każda kobieta wrzucała do dzbana karteczkę ze swoim imieniem, a następnie kawalerowie dokonywali losowania. Wylosowana partnerka stawała się towarzyszką zabawy, a niekiedy nawet całego życia. Patronem popularnego święta jest św. Walenty, który żył w starożytnym Rzymie. Mężczyzna potajemnie pomagał parom wchodzić w związki małżeńskie, co było zakazane przez panującego Klaudiusza II Gockiego. Gdy cesarz się o tym dowiedział – rozkazał zabić św. Walentego. Jego śmierć miała miejsce właśnie 14 lutego, a aktualnie w tym dniu w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne świętego.

Obchody Walentynek w Polsce

Do naszego kraju święto zakochanych dotarło stosunkowo późno. Walentynki trafiły do Polski wraz z kultem św. Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednak popularność uzyskały dopiero w latach 90. XX w. Największe w Polsce obchody tego święta odbywają się od 2002 r. w Chełmnie. Niektórym osobom podoba się publiczne świętowanie tego dnia, ale inni wolą spędzić go jedynie ze swoją połówką. W Walentynki zakochani często wręczają sobie prezenty lub wybierają się do kina czy restauracji.

Walentynki - okazje w gazetkach promocyjnych.

Wiele osób nie wyobraża sobie nieobchodzenia święta zakochanych. 14 lutego pary wybierają się na randki – przeważnie do kina, restauracji, bądź spędzają wieczór we dwoje w domu przy świecach i romantycznej kolacji. Tego dnia zakochani wręczają sobie także upominki, jako znak pamięci o drugiej połówce. Nic więc dziwnego, że wiele sieci handlowych przygotowuje na tę okazję specjalne oferty.

Walentynki - najnowsze gazetki