20.02

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek - promocje

Nie ma chyba takiej osoby, która nie znałaby i nie lubiła tego święta. Tłusty Czwartek to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w ciągu roku. Wpływ na to ma jego charakter. Święto pozwala na objadanie się pysznymi, tłustymi i słodkimi przekąskami. Tego dnia w wielu polskich domach przygotowywane są faworki, rogaliki oraz pączki. Tłusty Czwartek nie ma swojej stałej daty w kalendarzu – każdego roku wypada w inny dzień. Jest bowiem zależny od Wielkanocy, ponieważ święto przypada na ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli ma miejsce 52 dni przed Wielką Niedzielą. Tłusty Czwartek zawsze wypada pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Od kiedy znany jest Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwartek obchodzono już w czasach pogańskich. Początkowo związany był z pożegnaniem zimy i powitaniem nowej pory roku, czyli wiosny. Z tej okazji urządzano obfite uczty, na których królowały tłuste potrawy. Szczególną uwagę zwracano na dobrej jakości mięso – objadano się nim przez cały dzień. Do dań spożywano również wino, a na deser podawano pączki. Nie przypominały jednak tych, które znamy dzisiaj. Dawniej wykonywano je z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Słodka tradycja spożywania pączków pojawiła się w Polsce około XVI wieku. Powoli zaczęto nimi zastępować mięsa i słoninę. Nie od samego początku jednak pączki znany były w takiej wersji, w jakiej jemy je dzisiaj. Dawniej niektóre z nich miały ukryty w środku orzeszek lub migdał. Jeśli ktoś trafił na taki dodatek – mógł liczyć na dostatek i powodzenie w nadchodzącym czasie.

Królestwo słodkich pączków

Aktualnie Tłusty Czwartek znany jest jako dzień, w którym królują różne tłuste słodkości. W sklepach panuje wtedy dostatek pączków, faworków i rogalików. Wiele osób decyduje się jednak na samodzielnie przygotowanie tych przekąsek. Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek nie ma żadnych ograniczeń – można spokojnie się objadać. Jeden z przesądów mówi nawet, że osoba która nie zje w tym dniu żadnego pączka, nie będzie miała szczęścia przez kolejną część roku.

Tłusty czwartek - najnowsze gazetki