01.06

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka - promocje

Obchody Dnia Dziecka

Jeden z najszczęśliwszych dni dla wszystkich dzieci to Dzień Dziecka. W każdym państwie świętuje się go w innym terminie, ale w wielu krajach najmłodsi mogą liczyć wtedy na mnóstwo prezentów i pięknych życzeń. Jest to czas poświęcony pociechom. Dużo dorosłych decyduje się w tym dniu zabrać swoje dzieci na wycieczkę. Święto stanowi wspaniałą okazję, aby udać się wspólnie do kina, do zoo, na basen czy na spacer do parku. Spora część rodziców kupuje najmłodszym prezenty. Ich wybór zależy od wieku dziecka. Możliwości jest jednak wiele, ponieważ w tym czasie w sklepach można znaleźć dużo ciekawych propozycji. Często w miastach, a nawet w mniejszych miejscowościach organizowane są różne wydarzenia i atrakcje poświęcone w tym dniu dzieciom.

Historia Dnia Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka to wyjątkowy dzień dla najmłodszych, który został ustanowiony w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem było upowszechnienie ideałów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce, a także w innych krajach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest już od 1950 r. w dniu 1 czerwca. Od 1952 r. wydarzenie stało się świętem stałym, a od 1994 r. w Warszawie tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Aktualnie Dzień Dziecka jest bardzo popularny w całej Polsce i każde dziecko nie może się doczekać swojego święta, ponieważ w tym dniu pociechy mogą liczyć na mnóstwo atrakcji przygotowanych przez dorosłych.

Dzień Dziecka na świecie

Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, jednak w różnych państwach ma on inną datę w kalendarzu. W Polsce, a także w innych narodowościach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja czy Ukraina świętuje się go 1 czerwca. We Francji dzieci świętują pod nazwą Święta Rodziny 6 stycznia. W Japonii nie ma wspólnego dnia poświęconego dzieciom, bowiem 3 marca swoje święto obchodzą dziewczynki, natomiast 5 maja – chłopcy. W Turcji rodziny świętują 23 kwietnia, kiedy przypada dzień suwerenności i dzień dzieci. Nie we wszystkich krajach Dzień Dziecka ma swoją stałą datę w kalendarzu. W Argentynie obchodzi się go w drugą niedzielę sierpnia, w Australii w czwartą środę października, a na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja.

Dzień Dziecka - najnowsze gazetki