Czym jest wskaźnik BMI?

Zdrowie jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Jedną z podstawowych zasad świadczących o jego dbanie stanowi zachowywanie prawidłowej masy ciała. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ją sprawdzić i kontrolować bez potrzeby zasięgania rady lekarza? Najprostszą metodą okazuje się BMI, czyli wskaźnik masy ciała, inaczej nazywany także wskaźnikiem Queteleta II.

W jaki sposób obliczyć swoje BMI?

BMI to popularny i powszechny sposób kontrolowania swojej wagi, ponieważ dostępny jest bezpłatnie na wielu stronach internetowych. Oznacza współczynnik powstały poprzez podzielenie masy ciała podawanej w kilogramach przez kwadrat wysokości danego człowieka podanej w metrach. Zakres wartości tego wskaźnika jest odpowiedni wyłącznie dla osób dorosłych. Nie zaleca się jego stosowania u dzieci, a także u kobiet w ciąży i karmiących, gdyż wynik może być nieprawidłowy. Jego używanie jest możliwe dopiero od 14 roku życia. We wcześniejszych etapach życia wykorzystuje się siatki centylowe, które dostosowywane są do danej populacji.

O czym mówi BMI?

Wskaźnik BMI pozwala w szybki sposób ustalić określenie otyłości u danej osoby. Otyłość oznacza sytuację, kiedy tłuszcze stanowią 20 proc. masy ciała mężczyzny bądź 30 proc. masy ciała kobiety. Ten szybki sposób pozwala ocenić zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością. Należą do nich cukrzyca, miażdżyca czy niedokrwienie serca. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie swojej masy ciała, aby jak najszybciej zareagować na wszelkie problemy zdrowotne.

Podstawowy wskaźnik BMI wskazuje niedowagę, wartość prawidłową oraz nadwagę. Jego poszerzona klasyfikacja mówi o większej ilości stanów: wygłodzenie, wychudzenie, niedowaga, wartość prawidłowa, nadwaga, I stopień otyłości, II stopień otyłości i III stopień otyłości. Aby obliczyć swój wskaźnik BMI wystarczy znaleźć odpowiednią stronę internetową, na której został zamieszczony służący temu kalkulator. Należy podać swoją wagę, wzrost oraz płeć, a system od razu poda wartość BMI.

Pamiętaj, że wskaźnik BMI nie zawsze jest dokładny!

Do uzyskanego wyniku nie można jednak całkowicie się przywiązywać, ponieważ w swoich obliczeniach nie uwzględnia on indywidualnej budowy ciała. Poprzez to nie jest doskonały i wszystkie niepokojące objawy należy omówić z lekarzem. Podczas ustalania stanu swojego zdrowia oraz podstawowych wartości, takich jak waga czy wzrost trzeba wziąć pod uwagę obwód talii, zwartość tłuszczu w organizmie, wartość ciśnienia tętniczego, stężenie cholesterolu, a nawet aktywność fizyczną czy używki i sposób żywienia. Te aspekty nie są uwzględniane poprzez wskaźnik BMI, dlatego chcąc uzyskać dokładne wyniki o stanie swojego zdrowia najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci