Co warto wiedzieć o herbacie?

2019-07-05

|

Zdrowie

Co warto wiedzieć o herbacie?

Nie każdy lubi kawę, więc dla pozostałych osób trafnym może okazać się podanie herbaty. Pochodzi ona z Dalekiego Wschodu i jest krzewem, a otrzymywany napar ma działanie stymulujące. Jest wiele legend pochodzenia tego wynalazku. Sprawdź co warto wiedzieć o jednym z najpopularniejszych ciepłych napojów na świecie.

Proces wytwarzania danej herbaty powoduje, że zielony kolor liści zamienia się w brąz o czerwonym zabarwieniu. Im dłuższy jest okres fermentacji, tym jest ciemniejsza. Ważne jest również parzenie herbaty, gdyż ma to największy wpływ na aromat. Podobno herbata zielona działa antydepresyjnie, przeciwnowotworowo, a nawet jej działanie jest korzystne w przypadku choroby wieńcowej.

Liście herbaty zawierają niewiele, bo około trzy procenty kofeiny, w tym około jednego procenta stanowi teobromina, a jeszcze mniejszą teofilina.

Tradycja picia herbaty do dnia dzisiejszego jest silnie zakorzenionym zwyczajem nie tylko w Europie, ale także na pozostałych kontynentach. Herbatę można pić samą, z cytryną lub z cukrem. Herbata sypka jest lepszej jakości niż ta w torebkach, dlatego lepiej jest kupować ją na wagę. Winno się ją podawać w dzbanku, w którym została zaparzona. Niestety w różnego rodzaju kawiarniach i restauracjach, rozpowszechnił się nietaktowny zwyczaj przynoszenia szklanki z torebką zalaną wrzątkiem osobie, która zamówiła herbatę.

Niewłaściwym okazałoby się przygotowanie dzbanku herbaty dla jednej osoby czy też podanie jednego dzbanka dwóm osobom zajmującym miejsca przy innych stolikach, nawet jeśli zamówiłyby ten sam rodzaj herbaty. W przypadku podania herbaty tylko jednej osobie powinno się ją zaparzyć w odpowiednio małym czajniczku. Tak samo nierzadko postępuje się w publicznych lokalach i w prywatnych mieszkaniach.

Na stół stawia się dzbanek z herbatą, filiżanki i łyżeczki w ilości w zależności od ilości osób, dla każdej po jednej. Wiele osób lubi pić herbatę z cytryną ze względu na działanie odświeżające, szczególnie pora letnią. Jeśli podaje się herbatę, należy pamiętać również o talerzyku z plasterkami cytryn. Nie można też zapomnieć o cukiernicy, gdyż wiele osób słodzi herbatę. Do herbaty podobnie jak do kawy można podać ciasteczka czy ciasta lub słodycze, nie zapominając przy tym, aby te drugie pokroić na porcje i koniecznie podać na tacach.

W różnych krajach panują różne sposoby oraz zwyczaje picia czy przyrządzania herbaty. Przez wieki uległ również zmianie proces wytwarzania tego napoju. Przykładem może być choćby aromatyzacja herbaty, dzięki czemu można pić herbatę waniliową, pomarańczową czy nawet jaśminową i kiwi, gdzie wybór odpowiedniego smaku zależy od osobistego uznania.