Aromaterapia dla początkujących. Jakie olejki do aromaterapii wybrać, aby sprawić sobie przyjemność?

Aromaterapia w domu to temat, który coraz chętniej poruszany jest przez wiele osób. Związane jest to ze stałym poszukiwaniem naturalnych metod leczenia wielu schorzeń czy poprawy swojego samopoczucia.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jak powstają olejki eteryczne, 
  • jakie są ich właściwości, 
  • jakie są różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi, 
  • jakie posiadają właściwości terapeutyczne, 
  • co jest potrzebne do aromaterapii w domu, 
  • jak mieszać olejki eteryczne w domowym zaciszu, 
  • jak przechowywać własnoręcznie robione olejki, 
  • czy aromaterapia jest bezpieczna w ciąży. 

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to ekstrakty zawarte w roślinach, których zadaniem jest przyciąganie owadów czy ich odstraszanie. Dodatkowo posiadają inne cenne właściwości, szczególnie ważne i pomocne dla ludzi. Olejki te pozyskuje się poprzez destylację parą wodną i wytłaczanie roślin, świeżych lub suszonych. Można je nabyć w wielu drogeriach i aptekach i stosować na wiele dolegliwości. 

Właściwości olejków eterycznych – w tym tkwi ich prawdziwa moc

Olejki eteryczne naturalne to cenne surowce, dzięki którym można osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych. Działają:

  • antyseptycznie - niwelują grzyby, pleśnie, drożdże, pierwotniaki, wirusy i bakterie. Dodatkowo potrafią poradzić sobie z wieloma odmianami bakterii, na które nie działają antybiotyki. Spośród znanych olejków działających antyseptycznie wyróżnić można olejek z oregano, olejek goździkowy, olejek cynamonowy i olejek tymiankowy. 
  • diuretycznie - zwiększają wydzielanie moczu, np. olejek z korzenia lubczyku. 
  • wykrztuśnie - świetnie wspomagają rozrzedzanie zalegającej wydzieliny i jej wykrztuszanie z dróg oddechowych, np. olejek sosnowy i eukaliptusowy.
  • spazmolitycznie - regulują działanie układu pokarmowego oraz pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, np. olejek miętowy i kminkowy. 
  • uspokajająco - niwelują napięcie i nadmierny stres, np. olejek z melisy i olejek lawendowy. 
  • przeciwwirusowo - olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy. 
  • przeciwzapalne - olejek pomarańczowy, olejek z kopru włoskiego, olejek cynamonowy. 
  • nasenne - olejek z bergamotki, olejek rumiankowy. 

Co istotne, występują również olejki eteryczne bezpieczne dla dzieci. To olejki: lawendowy, pomarańczowy, z rumianku lekarskiego i mandarynkowy. Dodatkowo olejek eukaliptusowy jest polecany wspomagająco w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. 

Olejek zapachowy a eteryczny – najważniejsze różnice

Olejek zapachowy a eteryczny - wiele osób zastanawia się czy jest jakaś różnica. Okazuje się, że oba produkty charakteryzują się określonym zapachem, jednak olejki eteryczne mają naturalne pochodzenie, pozyskiwane są z roślin i mają cenne właściwości dla organizmu człowieka, natomiast olejki zapachowe są produktami syntetycznymi. Najczęściej spotyka się je w perfumach i kosmetykach, gdzie odpowiadają za przyjemny zapach produktów. 

Olejki eteryczne a zdrowie – czy olejki do aromaterapii posiadają właściwości terapeutyczne?

Tak jak już wspomnieliśmy, olejki eteryczne to niezwykle cenne substancje dla organizmu człowieka. Świetnie łagodzą wiele dolegliwości. W zależności od rośliny, z jakiej zostaną pozyskane, mogą:

  • działać uspokajająco, 
  • łagodzić stany zapalne, 
  • łagodzić bóle głowy, mięśni i stawów, 
  • rozgrzewać, 
  • działać nasennie, 
  • usprawniać działanie układu pokarmowego, 
  • łagodzić infekcje, 
  • wspomagać leczenie trądziku i innych zmian skórnych,
  • redukować napięcie i stres,
  • działać antydepresyjnie.

Aromaterapia w domu krok po kroku – czego potrzebujesz, aby zacząć?

Aromaterapia w domu to niezwykle prosta sprawa, do której przekonuje się coraz więcej osób. Olejki eteryczne dostarcza się do organizmu w formie inhalacji. Nie powinno się ich spożywać, gdyż nie wiadomo, jak działają wewnętrznie. Olejki można dodać do gorącej wody i wdychać ich zapach. Oczywiście możliwe jest delikatne wdychanie olejków wprost z butelki czy wymieszanie ich z wodą i stosowanie jako odświeżacz powietrza. Rozpylanie olejków można przeprowadzać za pomocą dyfuzora. To urządzenie, które uwalnia olejki eteryczne wypełniając pomieszczenie intensywnym zapachem. Jaki dyfuzor do aromaterapii wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które idealnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Oprócz urządzenia potrzebne będą jeszcze wybrane przez nas olejki do aromaterapii, które idealnie odpowiedzą naszym potrzebom i oczekiwaniom. 

Czy aromaterapia jest zdrowa? Oczywiście, że tak. To idealne wsparcie dla organizmu w leczeniu wielu dolegliwości. Co istotne, jest w pełni naturalne, gdyż olejki pozyskiwane są z roślin. 

Stwórz swoje własne połączenie – mieszanie olejków eterycznych w domowym zaciszu

Podczas łączenia olejków, warto kierować się ich podobnym zapachemOlejki cytrusowe powinno się łączyć z olejkami cytrusowymi, natomiast przyprawowe z przyprawowymi. Jeśli mieszamy olejki cytrusowe, warto dodać kilka kropli olejku drzewnego, który przedłuży trwałość kompozycji. Pamiętajmy, aby nie łączyć na raz więcej niż 5 olejków. 

Wiele osób zastanawia się gdzie kupić olejki eteryczne. Są one powszechnie dostępne w wielu popularnych drogeriach takich jak: NaturaRossmann czy Super-Pharm

Jak przechowywać olejki eteryczne zrobione własnoręcznie?

Własnoręczne olejki ze względu na trudność oszacowania trwałości połączenia powinny być przechowywane jak najkrócej. Przygotowując swoje połączenia olejków, warto robić niewielkie ilości. Koniecznie należy dobrze zamknąć butelkę tak, aby powietrze nie dostawało się do środka. Warto nie dopuszczać do częstego otwierania, gdyż powietrze może zmieniać konsystencję i zapach olejku. Olejki należy przelewać do ciemnych butelek, chronić przed słońcem i ciepłem. Najlepiej przechowywać je w chłodnym i zacienionym miejscu. 

Aromaterapia w ciąży – czy to bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka?

Olejki eteryczne w ciąży podawane pod postacią aromaterapii są w pełni zdrowe i bezpieczne dla mamy i dziecka. Dzięki nim możliwa jest poprawa samopoczucia fizycznego oraz emocjonalnego. Kobiety w ciąży często cierpią na bezsenność, ból czy problemy z nadmiernym stresem. Aromaterapia może łagodzić napięcie, poprawiać nastrój i ogólne samopoczucie. Kiedy mama jest zrelaksowana i uśmiechnięta, dziecko rozwija się dużo lepiej. Pamiętajmy, że stres może działać niekorzystnie na dziecko, dlatego dobrze jest niwelować nadmierne napięcie. Olejki eteryczne mogą być również pomocne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. 

Olejek sosnowy w ciąży stosowany jest podczas infekcji wirusowych i bakteryjnych górnych dróg oddechowych, dlatego jest szczególnie polecany podczas grypy i przeziębienia. Dzięki zastosowaniu olejku sosnowego możliwe jest lepsze odkrztuszanie i oddychanie.

Ważne! Istnieje kilka olejków, które nie powinny być stosowane w pierwszym trymestrze ciąży, np. olejek jaśminowy, różany, szałwiowy i rumiankowy. Dodatkowo przed zastosowaniem olejków warto skonsultować się ze specjalistą. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci