Alergie pokarmowe – to warto wiedzieć!

Stają się coraz częstszym problemem, sprawiają też coraz więcej problemów. Alergie pokarmowe wiążą się z licznymi dolegliwościami, w wielu wypadkach wiążą się też z koniecznością stosowania odpowiedniej diety. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są alergie pokarmowe?

Alergie pokarmowe to poważny problem, tym bardziej, że głównym sprawcą kłopotów ze zdrowiem staje się tu pokarm – coś, bez czego człowiek ni jest w stanie funkcjonować. Zdrowy człowiek może jeść wszystko, a jego organizm wchłania i wykorzystuje w odpowiedni sposób te składniki odżywcze, które otrzymuje wraz z pożywieniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku człowieka dotkniętego alergią pokarmową. Tu substancje, które organizm uzna za szkodliwe, są wydalane z moczem i kałem jako niestrawione produkty przemiany materii. Co to oznacza? Szereg problemów związanych ze zdrowiem oraz dolegliwościami, które mogą negatywnie wpływać na jakość życia alergika.

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii?

Alergie pokarmowe wiążą się z licznymi dolegliwościami, których nie można ignorować. Mdłości, wymioty i biegunka to najbardziej charakterystyczne objawy alergii pokarmowej, jednak nie tylko one mogą dokuczać alergikowi. Oprócz dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą się przecież pojawiać i takie problemy, jak poważne trudności w oddychaniu, obrzmienia skóry i wysypki. Reakcją organizmu na niektóre pokarmy może być też wysypka, ból głowy lub stan zapalny, atakujący rejon jamy ustnej oraz gardła.

Jak rozwija się alergia pokarmowa?

Większość przypadków alergii pokarmowej ujawnia się w pierwszych latach życia człowieka, nie jest to jednak regułą. Niektórzy dopiero jako dorośli zaczynają mieć problemy z tolerancją niektórych pokarmów. Jak rozwija się ten problem? Do reakcji alergicznej dochodzi w chwili, gdy do organizmu alergika trafia pokarm, który organizm traktuje jako zagrożenie. Skutkiem tego jest uruchomienie procesu, który polega na wytworzeniu przeciwciał mających pomóc w „zwalczaniu” problemu. Przeciwciała te łączą się z białymi krwinkami i tam, w chwili kontaktu z „chorobotwórczymi” składnikami pożywienia, zaczyna wytwarzać histaminę. To ona ponosi winę za pojawienie się takich problemów, jak poszerzenie naczyń krwionośnych, napady duszności lub obrzęki.

Najczęściej występujące alergeny

Na jakie produkty muszą uważać alergicy? Wśród tych produktów spożywczych, które najczęściej okazują się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, bardzo często pojawiają się jaja oraz krowie mleko. Inne alergeny, z którymi należy postępować ostrożnie, to ryby, skorupiaki oraz orzechy. Nie brak też osób uczulonych na truskawki oraz pszenicę, problematycznym składnikiem diety może się też okazać żyto. Czekolada, kakao, cytrusy oraz soja – oto kolejne produkty, które na liście alergenów zajmują dość wysoką pozycję.

Ponieważ dla uczulonych jedynym rozwiązaniem pomagającym utrzymać dobrą formę staje się unikanie alergenów, niezbędne staje się wykonanie odpowiednich badań. To dzięki nim można ustalić, jakie pokarmy w danym przypadku powinny zostać wykluczone z menu oraz jaka dieta będzie dla alergika najlepszym rozwiązaniem.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci