Zakaz handlu w 2019 roku

2019-01-8

|

Zakupy

Zakaz handlu w 2019 roku

Z początkiem tego roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy dot. zakazu handlu w niedziele. Chociaż sama ustawa nie jest nowa, a skutki jej działania obserwowaliśmy już w roku ubiegłym, to zmienia się częstotliwość dni w które będzie można wybrać się do sklepu. Stopniowo dochodzimy do całkowitego zakazu handlu w siódmy dzień tygodnia i w najbliższych miesiącach okazji do zrobienia zakupów będzie nieco mniej niż dotychczas.

Co dokładnie się zmienia? Otóż, zamiast dotychczasowych dwóch handlowych niedziel w miesiącu, począwszy od stycznia, sklepy będą czynne wyłącznie w ostatni weekend miesiąca. Tak jak dotychczas, handlowe są wszystkie soboty, ale pierwsza niedziela w miesiącu nie będzie już dniem w którym będzie można odwiedzić Lidla czy Biedronkę.

To ostatni krok w dochodzeniu do pełnego kształtu ustawy regulującej nasze aktywności zakupowe. Już od początku przyszłego roku, sklepy będą zamknięte we wszystkie niedziele w roku, a to oznacza, że chleb czy masło będziemy mogli kupić w te dni wyłącznie małych osiedlowych sklepach czy na stacjach benzynowych.

Wyjątkowym miesiącem w tym roku będzie natomiast grudzień, kiedy to sklepy będą otwarte w trzy ostatnie niedziele. Ma to oczywiście związek z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Szczególne zasady będą obowiązywać w kwietniu, kiedy to z uwagi na Wielkanoc, do Kauflandu czy Tesco będzie można wybrać się w dwie niedziele.

Chociaż nie jest to decyzja obowiązująca we wszystkich sklepach, to z dużym prawdopodobieństwem, we wszystkie niedziele tego roku zrobimy zakupy w większości sklepów sieci Żabka czy Fresh Market. To jednak będzie zależało od indywidualnych decyzji osób, prowadzących poszczególne punkty działające pod marką w/w sieci.

W które niedziele stycznia 2019 sklepy będą otwarte?

  • 6 stycznia – sklepy zamknięte
  • 13 stycznia – sklepy zamknięte
  • 20 stycznia – sklepy zamknięte
  • 27 stycznia – sklepy otwarte