Gazetki promocyjne - aktualne oferty
Przeczytaj nasz artykuł poradnikowy, a nie pożałujesz. Zapraszamy do lektury!
Rośliny doniczkowe – zasady doboru i rozmieszczenia w mieszkaniu
Jeśli nie jesteś profesjonalnym ogrodnikiem z wieloletnim doświadczeniem w uprawie roślin, nie musisz się niczego obawiać – kwiaty doniczkowe, z uwagi na swoje stosunkowo proste wymagania w zakresie hodowli, są dobrym rozwiązaniem nawet dla początkujących pasjonatów chcących ozdobić swój balkon. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że nie ma żadnych zasad, do których należy się stosować. Jeszcze przed rozpoczęciem domowej hodowli roślin musisz pamiętać o przestrzeganiu reguł dotyczących:
oraz wielu innych. Jest to o tyle istotna kwestia, ponieważ w przypadku każdego typu rośliny należy zapoznać się z wymogami dotyczącymi uprawy. W przeciwnym wypadku może się okazać, że takie pozornie korzystne działania, jak na przykład regularne podlewanie czy wystawianie na słońce, może doprowadzić do osłabienia, a nawet zniszczenia rośliny. Pamiętaj także, ze niektóre rośliny doniczkowe są trujące (np. wilczomlecz).
Kwiaty doniczkowe do ciemnych miejsc — jakie rośliny wybrać
Większość roślin potrzebuje promieni słonecznych do prawidłowego rozwoju. Istnieją jednak gatunki, które preferują miejsca półcieniste lub zaciemnione. O jakich typach mowa? Są to przede wszystkim takie kwiaty doniczkowe kwitnące jak:
Tego typu rośliny określa się jako tzw. kwiaty doniczkowe cieniolubne. Jeśli występuje ona także w naturalnym środowisku, to spotkasz je najczęściej w gęstym lesie, okolicach rozłożystych drzew dających ochronę przed słońcem itd.
Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące wybrać do domu?
Podczas wyboru należy kierować się m.in. takimi kryteriami jak wygląd rośliny, jej rozmiary (szczególnie ważne w przypadku niewielkiego balkonu lub tarasu) oraz wymogi dotyczące uprawy.
10 roślin doniczkowych, które warto mieć w swoim domu
Wybór 10 roślin doniczkowych jest trudny – w Polsce jest co najmniej kilkaset odmian, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony Polaków. Mimo to można wskazać rośliny popularne ze względu na swoje walory estetyczne, cenę oraz łatwość hodowli. Są to między innymi takie kwiaty domowe doniczkowe jak:
oraz wiele innych.
Rośliny doniczkowe dla początkujących – Aloes
Jedną z roślin będących idealnym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników jest aloes. Głównym powodem jest łatwość uprawy. To także odmiana długowieczna – ponieważ potrafi żyć nawet kilkadziesiąt lat, nie musisz troszczyć się o konieczność częstej wymiany egzemplarzy. Ponadto, jest ona niewymagająca. Wystarczy regularnie dostarczać niewielkie ilości wody, by utrzymać aloes przy życiu.
Wygląd tej rośliny jest prosty, ale przyciągający oko. Cecha charakterystyczna aloesu to długie, grube liście o intensywnej, zielonej barwie.
Kwiaty dla niewymagających – kaktusy
Kaktusy to powszechnie znane rośliny, które mają z jednej strony ciekawy wygląd (nie są one może tak interesujące i kolorowe, jak inne odmiany, ale kaktus z pewnością wygląda interesująco), z drugiej zaś nie wymagają starannej pielęgnacji i magazynują wodę.
Dracena obrzeżona i sanderiana — jak je pielęgnować?
Dracena to niewielka roślina o egzotycznym wyglądzie (nic w tym dziwnego, ponieważ gatunek ten pochodzi z terenów tropikalnych). Podczas jej uprawy warto umieścić roślinę w ciepłym miejscu (w czasie zimowym obok kaloryfera). Należy ją często podlewać – w zależności od odmiany 1-2 razy w tygodniu lub nawet codziennie.
Odkryj czym wyróżnia się Grubosz Drzewiasty
Jeśli lubisz kwiaty doniczkowe do domu, to ciekawym rozwiązaniem jest również grubosz drzewiasty. Jest to niepozorna roślina o niedużych, lecz grubych listkach. Tym, co wyróżnia grubosza, jest jednak nie wygląd, a cenne właściwości lecznicze (przeciwzapalne, przeciwbakteryjne itd.).
Grubosz drzewiasty jest także rośliną mało wymagającą. Nie trzeba często jej podlewać – grubosz dzięki swoim grubym, mięsistym listkom magazynuje wodę. Należy jedynie pamiętać, że odmiana ta preferuje dobrze nasłonecznione miejsca.
Wygięta nolina stopa Nolina
Z uwagi na swój charakterystyczny, masywny wygląd jest ona czasem określana jako tzw. stopa słonia. Preferuje ona miejsca nasłonecznione, bez silnych przeciągów wiatru. Zbyt mocne podlewanie nie jest zalecane i może spowodować choroby.
Scindapsus — idealne pnącze do domu
Jeśli lubisz duże, zielone kwiaty doniczkowe, koniecznie wybierz scindapsus. Jest to duże pnącze, które może osiągać długość nawet kilku metrów. Scindapsus sprawdzi się przede wszystkim w tradycyjnie urządzonych wnętrzach.
Sansewieria gwinejska — pielęgnacja i wymagania
Jest to roślina z rodziny szparagowatych, od dziesięcioleci traktowana jako roślina pokojowa. Jeśli obawiasz się o trudności podczas jej uprawy, możemy rozwiać Twoje wątpliwości. Sansewieria jest wyjątkowo odporna na suszę oraz zbyt silne promienie słoneczne. Niezależnie od tego, czy znajduje się ona w miejscu silnie zacienionym, czy też wystawionym na słońce, nie powinno to wpłynąć na jej rozwój.
Zamiokulkas zamiolistny — jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkas?
Jest to niewielka roślina, szczególnie modna w ostatnich latach. Jeśli chodzi o jej uprawę, to należy pamiętać, że odmiana ta preferuje stałą temperaturę na poziomie ok. 15-18 stopni Celsjusza oraz wilgotne powietrze (dlatego warto regularnie zraszać zamioulkas choćby niewielką ilością wody). Zamioulkas to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają kwitnące kwiaty doniczkowe zielone.
Zielistka Sternberga — uprawa i podcinanie
Zielistka Sternberga to roślina, którą z uwagi na dużą popularność można znaleźć w wielu popularnych marketach budowlanych oraz sieciach handlowych (te kwiaty doniczkowe w ciekawych wyprzedażach oferuje m.in. OBI, IKEA, Biedronka, Lewiatan).
Cechą charakterystyczną zielistki są długie, zielonkawe liście. Podobnie jak w przypadku grubosza, zielistka także ma cenne właściwości i pomaga w oczyszczaniu powietrza z kurzu oraz toksyn. Co ciekawe, zmniejsza ona promieniowanie wydzielane przez telewizor czy monitor komputera – to właśnie dlatego warto stawiać ją w pobliżu urządzeń RTV).
W kwestii uprawy – zielistki lubią miejsca częściowo zacienione, nie tolerują za to suchego powietrza. Rośliny te wymagają podlewania w ok. 3-dniowych odstępach.