Czy zabawa w escape roomie jest bezpieczna?

Wizyta w escape roomie to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu. Pokoje zagadek pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Dziś escape roomy znajdziemy w każdym większym i mniejszym mieście. Na czym polega taka zabawa i czy jest bezpieczna? Przyjrzeliśmy się ofercie największych escape roomów w Polsce.

Tzw. pokoje ucieczek to forma rozrywki intelektualnej przeznaczona dla 3-6 osób. Uczestnicy zabawy są umieszczani w zamkniętym pomieszczeniu pełnym zagadkowych przedmiotów. Ich zadaniem jest opuszczenie pokoju w określonym czasie - zazwyczaj uczestnicy mają na to od 45 do 60 minut. Nie mają jednak do dyspozycji klucza, ani jasno określonych reguł. Jedyne czym dysponują to zarys scenariusza zabawy, który jest ich jedyną wskazówką. Przykładowo uczestnicy dowiadują się, że znajdują się w domu szantażysty, który ukradł taśmę z kompromitujących ich nagraniem lub w mieszkaniu poszukiwanego mordercy. To oczywiście propozycje dla dorosłych uczestników. Istnieją też pokoje przeznaczone dla dzieci – najmłodsi przenoszą się np. do czasów Faraonów, podwodnego świata czy na bezludną wyspę.

By wydostać się na zewnątrz, uczestnicy muszą rozwiązać serię powiązanych ze sobą łamigłówek. Gra wymaga kreatywności i zespołowego działania. Uczestnicy są stale podglądani za pomocą zamontowanych kamer. Gdy nie będą mogli poradzić sobie z rozwiązaniem jakieś zagadki, obsługa pokoju może dać im wskazówkę.

Ze względu na charakter zabawy przed wizytą w escape roomie musimy sprawdzić czy dany obiekt spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Po pierwsze, w każdym escape roomie musi znajdować się gaśnica i czujniki przeciwpożarowe. Po drugie, każdy pokój musi być wyposażony w elektryczny zamek, który w razie ewentualnego zagrożenia, pozwoli na szybkie uwolnienie uczestników. Warto sprawdzić też czy personel jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wyjścia ewakuacyjne muszą być wyraźnie oznaczone. Pamiętajmy też o tym, że najmłodszym musi towarzyszyć osoba dorosła.

W niektórych pokojach znajdziemy też tzw. panic button, czyli guzik alarmowy, którego możemy użyć w awaryjnej sytuacji. Przycisk powinien być umieszczony w widocznym miejscu, a obsługa powinna zadbać o to, by wszyscy wiedzieli do czego służy. Jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości lub zauważymy jakieś nieprawidłowości, lepiej zrezygnować z zabawy lub poszukać miejsca, które spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci